بهمن پناهی

بهمن پناهی

در سال ۱۳۴۶ دیده به جهان گشود. وی سالهاست که در وادی هنرهای تجسمی، خوشنویسی و موسیقی در پاریس به تحصیل، تدریس و خلق آثار اهتمام دارد.

رشد و نمو در یک خانواده فرهنگی و هنری زمینهای فراهم آورد که مسیر زندگی شخصی و هنری او را به سرعت تعیین کرد.

بهمن پناهی

همچنین آشنایی و تعلیم خوشنویسی، نقاشی و موسیقی از اوان کودکی، دلبستگی و تاثیر هنرهای ملی و سنتی ایرانی را در جوهره آثار او تا به امروز حفظ کرده است. در این میان دو رشته هنری خوشنویسی و موسیقی که به بیان او اولی “چکیده ای از رمز و رازهای زیبایی شناسی ایرانی و دیگری آینه تمام نمای فرهنگ و خلقیات ایرانیان است ” نقش مکمل و ویژه ای داشته اند.

در خوشنویسی او از محضر اساتید سید علی حسینی پور، غلامحسین امیرخانی، عبدالله فرادی و یدالله کابلی خوانساری بهره برده و از ۱۹ سالگی تا زمان مهاجرت در انجمن خوشنویسان ایران به تعلیم هنرجویان پرداخته است.

در حوزه موسیقی وی شاگردی اساتید برجسته ای چون شادروانان عطاء الله زاهد شیرازی، محمدرضا لطفی و استاد هوشنگ ظریف را در نوازندگی تار و سه تار در کارنامه خود دارد.

بهمن پناهی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، Ecole Beaus-arts de Valenciennes و دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل هنر پرداخته است. موضوع پایان نامه دکترای او در هنرهای تجسمی و موزیکولوژی، تحلیل و تحقیق کالبدی رابطه موسیقی و خوشنویسی با عنوان “موزیکالیگرافی” (Musicalligraphy) است.

بهمن پناهی

بهمن پناهی فعالانه در نمایشگاهها، جشنواره ها، دوره های آموزشی و کنسرتهای موسیقی در اقصی نقاط جهان شرکت می نماید. وی ضمن تدریس در مراکز مختلف در پاریس به عنوان استاد مدعو با دانشگاههای معتبر از جمله Harvard و North Eastern همکاری داشته است.

دکمه بازگشت به بالا