افشین بختیار

بیوگرافی

افشین بختیار، متولد ۱۳۲۹، تهران
افشین بختیار دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی برق صنعتی از دانشگاه علم و صنعت و عکاس خودآموخته است. او در حدود نیم قرن فعالیت خود به طور عمده به عکاسی از طبیعت، آثار باستانی و میراث فرهنگی، معماری و مردم‌نگاری پرداخته و به همین واسطه مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (معادل دکتری) را دریافت نموده است. بختیار، عکاس یونسکو در خاورمیانه و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت ایران است.

سوابق

  • از آثار او تاکنون در نمایشگاه‌های متعدد با موضوع طبیعت، معماری و مردم در ایران و چند کشور دیگر از جمله انگلیس، قطر، سوریه، لبنان، اتریش، آلمان، کانادا و سوئد برگزار شده است. او همچنین به عنوان داور در بیش از ۵٠ مسابقه و جشنواره عکاسی داخلی و خارجی حضور داشته است.
  • افشین بختیار با نهادهای بزرگی چون یونسکو، سازمان جهانی ثبت آثار معماری، سازمان میراث فرهنگی ایران، سازمان پژوهش و کتاب‌های درسی مدارس، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، وزارت نفت و غیره به عنوان عکاس همکاری داشته است.

کتب

از این عکاس تاکنون بیش از ۸۰ جلد کتاب نفیس به ویژه در حوزه ایران‌شناسی به چاپ رسیده است که کتاب‌های پارسه، سفر به ایران، ایران سرزمین افسانه‌ای، از پاسارگاد تا داراب، پرسپولیس، ایران و ایرانیان، هفت اقلیم، سیستان و بلوچستان، ایران سرای کهن، گیلان، چهارمحال بختیاری، شهر ایران، استان سمنان، هفت رنگ زندگی، ایران، انسان، طبیعت، زندگی، ایران گهواره تمدن، تخت جمشید مهد تمدن پارسی، کرمانشاهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، از هامون تا عمان، ایران بهشت زمین، هفت رنگ زندگی، به ایران خوش آمدید، فارس، تخت جمشید، یزد، استان هرمزگان، استان اصفهان و کتاب‌های هجده جلدی خورشید ایران درباره‌ی استان‌های ایران، بخشی از آن به حساب می‌آید.

دکمه بازگشت به بالا